طرحهای دانش‌محور اولویت اختصاص منابع اشتغالزا در خراسان رضوی است

اخبار

 مدیر کل دفتر هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی گفت: همه منابع مالی در سال ۱۴۰۱ که با عنوان “تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین” نامگذاری شده است، در جهت اشتغالزایی طرحها با محوریت تولید محصولات دانش‌محور و اشتغال‌آفرین است.

مهدی تقوایی  با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۱از سوی رهبر معظم انقلاب افزود: نگاه ویژه به افراد خلاق و حوزه‌های دانش بنیانی یکی از سیاستهای خراسان رضوی در قالب قرارگاه اشتغال استان است که بتوانند وابستگی کشور را به سایر نقاط دنیا کاهش دهند.

وی بیان کرد: خراسان رضوی همواره استانی پیشرو در تولید محصولات دانش محور و اشتغال آفرین بوده است، از این رو هدف‌گذاری سال جاری این است که منابع مالی در استان به سمت تولیدات مزبور سوق یافته، فرآیند صدور مجوزها در این زمینه کوتاه شده و دستگاه های اجرایی به صورت عملیاتی این موضوع را دنبال کنند.

مدیر کل دفتر اشتغال و سرمایه‌گذاری استانداری خراسان رضوی با اشاره به آماری در خصوص فرصتهای شغلی ایجاد شده در استان گفت: تا پایان بهمن ماه سال گذشته ۱۱ دستگاه اجرایی استان ۱۲۴ هزار و ۴۵۶ فرصت شغلی را در سامانه “رصد اشتغال” ثبت کرده‌اند، این در حالی است که تعهد سال ۱۴۰۰ دستگاه های اجرایی، ایجاد ۱۴۳ هزار و ۸۰۷ فرصت شغلی بوده که امید است با تکمیل آمار توسط تمامی دستگاه‌ها این هدف محقق شود.

تقوایی نرخ بیکاری استان خراسان رضوی تا پایان پاییز سال گذشته را ۵.۳ درصد ذکر و بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ تسهیلات اشتغال در بخشهای مختلف به متقاضیان ارایه دهنده طرح از سوی بانکها پرداخت شد، در این راستا ۱۲ هزار و ۱۲۱ فقره پرونده متقاضیان به بانکها ارسال شده که تاکنون ۶ هزار و ۲۱۳ میلیارد و ۹۵۶ میلیون ریال تسهیلات به آنها پرداخت شده است که نتیجه آن را در کمترین نرخ بیکاری استان تا پاییز پارسال در بین سایر استانهای کشور می‌توان مشاهده کرد.

وی اظهار داشت: همچنین سال گذشته  از محل تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و صندوق توسعه ملی ۹ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال به  ۹۴۶ فقره پرونده متقاضیان در این استان توسط بانکها پرداخت شده است.

مدیر کل دفتر هماهنگی امور سرمایه‌گذاری و اشتغال استانداری خراسان رضوی گفت: بر اساس آخرین آمار تا پایان بهمن سال گذشته ۲ هزار و ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل روستایی نیز به یکهزار و ۵۵۵ فقره پرونده مربوط به متقاضیان در استان توسط بانکها پرداخت شد.

تقوایی با اشاره به سایر موارد مربوط به پرداخت تسهیلات اشتغالزایی استان در سال گذشته افزود: تا بهمن ماه سال ۱۴۰۰ تسهیلات حمایتی به هشت هزار و ۳۳۰ فقره پرونده مربوط به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) به میزان چهار هزار و ۱۹۰ میلیارد ریال و  به ۲ هزار و ۴۹۲ فقره پرونده مربوط به مددجویان بهزیستی به میزان یکهزار و ۳۷۰ میلیارد ریال توسط بانکها پرداخت شده است.

وی میزان پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی به متقاضیان در خراسان رضوی تا بهمن پارسال را ۶۴۰ میلیارد ریال برای یکهزار و ۲۹۹ فقره پرونده متقاضیان ذکر کرد.

“قرارگاه مرکزی مشترک پشتیبانی و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی استان خراسان رضوی” طرحی ابتکاری از سوی یعقوبعلی نظری، استاندار خراسان رضوی است که از اسفندماه پارسال در محل اتاق بازرگانی مشهد با هدف برون رفت از شرایط موجود و فعال سازی گسترده بخش‌های مردمی و نخبگانی و به منظور حل مسائل و با استفاده از ظرفیت‌ها و مزیت‌های استان به‌ویژه منبع پربرکت وجود امام هشتم (ع) و براساس تجارب گذشته و تأکیدات مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر «اقدام و عمل قرارگاهی» راه‌اندازی شده است.

۶ قرارگاه “کشاورزی و امنیت غذایی”، “صنعت، معدن و تجارت”، “مسکن و زیرساخت”، “علمی، فرهنگی و زیارت”، “اشتغال”، “تامین مالی و سرمایه گذاری” ذیل قرارگاه مرکزی مشترک پشتیبانی و حمایت از فعالیتهای اقتصادی استان ایجاد شده است.

چه امتیازی می دهید؟

Related Posts

نتیجه‌ای پیدا نشد.