z03- آموزش نگهداری رتیل به عنوان حیوان خانگی به همراه طرح توجیهی سال 97

آموزش پرورش و نگهداری رتیل به عنوان حیوان خانگی با طرح توجیهی راه اندازی فارم پرورش رتیل جهت فروش به عنوان حیوان خانگی در سالن به متراژ 100 متر مربع در سال 97

مقدمه :

رتیل از راسته عنکبوتیان است که در قرن معاصر به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شود . رتیلها انواع مختلفی دارند و مشتمل بر 1000 گونه شناخته شده اند . تقریبا همه رتیلها ترسناک و دارای نیش هستند ولی نبایستی از این بابت ترسی داشته باشیم به این علت که رتیل به ندرت نیش میزند و اکثرا از طعمه برای فلج کردن طعمه های خود استفاده میکند . نیش رتیل همانند نیش زنبور است و تنها در فرد ایجاد حساسیت میکند در صورت ایجاد حساسیت شدید به پزشک بایستی مراجعه کرد و همچنین رتیلها در صورت احساس خطر از نیش و موهای پرتابی خود استفاده میکنند . مکانی که برای پرورش و نگهداری رتیل در نظر می گیریم فضای 70 متری و تراریوم که بصورت فردی داخل آنها قرار میدهیم .

رتیل ها پر مو هستند و توانایی پرتاب مو را نیز دارند که موهایی که با پوست تماس داشته باشند احساس خارش و سوزش میکنند .

رتیل دارای 8 پا و 2 دندان و 8 چشم هست که چشم ها در این حیوان خوب نمی بیند.

انواع رتیل جهت نگهداری و پرورش به عنوان حیوان خانگی :

رتیل زانو قرمز مکزیکی :

این رتیلها دارای رنگ نارنجی و سیاه می باشند که عمر ماده های 25 الی 30 سال و عمر نرها حدود 10 سال می باشد . این نوع رتیلها مطیع و جان سخت می باشند دارای خط دفاعی در زیر شکم خود می باشند که در صورتی که با پوست تماس داشته باشد ایجاد حساسیت و خارش میکند .

رتیل صورتی گورخری :

دارای خلق و خوی آرام هستند و با آب و هوای سخت سازگاری بهتری دارند . تمایل زیادی به گاز گرفتن ندارند تنها عیب این نوع رتیل رشد خیلی کند آن است که چند سال طول میکشد تا بالغ شود .

رتیل مو فرفری هندوراسی :

رتیل آبی باتل :

رتیل پنجه صورتی :

دارای خلق و خوی آرام و کم تحرک ولی کمی عصبی هستند . گزش این نوع رتیل زود گذر هست .

محل زندگی همه رتیل ها در تراریوم و یا ویواریوم است که طول محفظه سه برابر طول پاها باشد و ارتفاع نیز دو برابر طول پاها کافی است .کف محفظه دارای بستر به عمق 5 الی 10 سانتیمتر باشد .

دمای نگهدای 24 الی 26 درجه و رطوبت 50 الی 60 درصد کافی می باشد .

رتیلها دارای وزن 15 الی 16 گرم می باشند و طول بدنشان 10 سانتیمتر می باشد که با احتساب پاها طولشان به 18 سانتیمتر می رسد .

محل نگهداری رتیلها :

رتیلها بایستی بصورت انفرادی نگهداری شوند تا به همدیگر حمله کرده و یکدیگر را نکشند فقط در زمان تولید مثل نر و ماده باهم باشند .

ظروف نگهداری می تواند ظرف مخصوص خود و یا تراریوم ، ویواریوم ، ظرف پت باشد که بسته به سلیقه و نیاز خود تهیه می کنیم و مواردی که در انتخاب ظرف باید رعایت کنیم خیلی بزرگ نباشد تا رتیل در پیدا کردن طعمه به دردسر بیفتد و همچنین ارتفاع خیلی بیشتر نباشد در صورتی که رتیل از ارتفاع بیفتد احتمال دارد بمیرد . کف حدود 5 الی 10 سانتیمتر بستر داشته باشد که بستر میتواند گیاه خاک استریل باشد تا رتیل برای خود نقاب و پناهگاه بسازد . در ظرف یک ظرف برای آب داشته باشیم که ظرف آب نیز نباید بزرگ باشد تا رتیل در آن غرق شود ارتفاع 1.5 سانتیمتر آب کافی هست . کف بستر بالشتک گرم باشد تا دمای بستر و محیط را به 24 الی 26 درجه برساند همچنین می توانیم برای زیبایی از گیاهان بصورت طبیعی برای تزئین قفس ظرف نگهداری استفاده بکنیم .

نور زیاد برای نگهداری رتیل نیاز نیست و نور معمولی کافی هست نور زیاد باعث سوختن رتیل میشود .

رتیلها حیوانات کثیفی نیستند ولی با این حال بایستی محل نگهداری آنها تمیز شود برای این کار رتیل را به منطقه امن برده و محفظه را تمیز کرده و میشوریم که این کار هر 4 الی 6 ماه یکبار بایستی تکرار شود .

ظرفی حتما بایستی دارای محفظه باشد تا رتیل فرار نکند و همچنین محلی برای تهویه در نظر بگیریم .

غذا دهی رتیل :

تغذیه رتیلها آسان می باشد و به غذای بیشتر و هزینه بر نیاز ندارند رتیل ها اکثرا زنده خوار هستند و طعمه خود را شکار کرده میخورند و جوان ها حالت مرده خواری دارند . غذای رتیل بیشتر جیرجیرک و یا کرم و سوسک می باشد .

برای تغذیه رتیل بایستی جیرجیرک نیز پرورش بدهیم تا غذای رتیل باشد و در پرورش جیرجیرک بایستی تمام مواد غذایی و ویتامین را در غذا در نظر داشته باشیم تا رتیل خوب تغذیه شود . جیرجیرک را با انبرک در محفظه نگهداری رتیل قرار می دهیم و رتیل بعد از شکار شروع به تغذیه میکند . رتیل توانایی جویدن طعمه را ندارد و در هنگام تغذیه مایع گوارش ایجاد میکند که طعمه را به صورت مایه در می آورد و غذای خود را بصورت مایع می مکد .

غذا دهی برای رتیل یکبار در هفته کافی هست و در هر بار تغذیه یک یا دو جیرجیرک به رتیل می دهیم بهترین موقع غذا دهی شب می باشد تا در صبح روز بعد باقیمانده غذا را تمیز کنیم در صورتی که شکم رتیل چروک باشد مبنی بر گرسنه بودن رتیل می باشد .

رتیل آب مورد نیاز خود را از غذا بدست می آورد ولی با این حال برای رطوبت محل و همچنین در صورت لزوم بایستی آب در اختیار رتیل قرار داد .

تولید مثل و تکثیر رتیل :

در فصل جفتگیری رتیل نر شبکه اسپرم خود را می سازد که نشان می دهد آماده تولید مثل می باشد و بعد از آن محل زندگی خود را ترک میکند تا به محل زندگی رتیل ماده می رود که ما در اینجا بصورت فیزیکی و دستی در محفظه ماده قرار دهیم . رتیل نر با دستان جلویی خود حرکات لرزشی به زمین وارد می کند تا رتیل ماده از مخفیگاه خارج شود با خروج ماده از مخفیگاه رتیل نر حمله ور شده ماده را در بر می گیرد و کیسه اسپرم را در داخل بدن ماده قرار می دهد در صورتی که عمل جفتگیری به درستی انجام گیرد یک کیسه حاوی تخم ظرف چند هفته تشکیل می شود که شامل 40 قطعه رتیل می باشد .

تعیین جنسیت رتیل با دسترسی به آخرین پوست انداخته شده امکانپذیر می باشد در شکم در محلی که با پوسته پشت تماس دارد در رتیل ماده یک ساختار مشخص به نا اسپرماتکا دیده میشود که محل قرار گرفتن اسپرم در بدن است و رتیل نر فاقد چنین قسمت در بدن خود می باشد .

در رتیل نر و در قسمت زیرین شکم و محلی که با پوسته تماس دارد صفحه ای بنام اپیگستریک دیده می شود بلافاصله بعد از این صفحه شیار اپیگستریک قرار دارد در قسمت داخلی کمانهای وصله ای شکل تیره ، کوتاه و متراکم وجود دارد که استفاده آن در هنگامی است که عنکبوت نر به ساخت شبکه ای برای اسپرم خود میگیرد .

پوست اندازی :

رتیلها در طول زندگانی خود چندین بار پوست اندازی کرده بزرگ میشوند که علت عمر زیاد ماده ها پوست اندازی بیشتر آنها نسبت به نرها می باشد . در این دوره رتیل دوره سختی را پشت سر می گذارد که چند هفته قبل از پوست اندازی غذا نمی خورد و در هنگام پوست اندازی به پشت خوابیده و پوست اندازی را در طی چندین ساعت انجام می دهد که بعد از پوست اندازی پوسته نرم می باشد در حین قبل و بعد از پوست اندازی به هیچ وجه به رتیل دست نزدید لمس نکرده و غذا نیز ندهید تا پوسته جدید سفت شود مزیت پوست اندازی برای رتیل این هست که حالت ترمیمی دارد یعنی در صورتی که یک پای خود را از دست بدهد بعد از پوست اندازی پای خود را بدست می آورد که نسبت به پای قبلی کوچکتر می باشد و کارایی را مثل پای سالم قبلی ندارد . حالت پوست اندازی را نباید با حالت مرده اشتباه بگیریم در حالت مرده به سمت راست خوابیده پاها را زیر بدن جمع می کند ولی در پوست اندازی به پشت می خوابد .

دست زدن و لمس کردن رتیل :

دست زدن به رتیل بدون خطر نیست زیرا رتیل دارای نیش سمی می باشد که قدرت سم توانایی کشتن و یا فلج کردن را ندارد و در حد نیش زنبور می باشد که حساسیت ایجاد می کند . رتیل ها تمایلی به لمس شدن ندارند . در دست گرفتن رتیل میتواند برای فرد و رتیل خطر داشته باشد و باعث زخمی شدن هر دو شود .

بهترین روش برای در دست گرفتن استفاده از یک شانه مویی نرم و هدایت رتیل با شانه که در این حالت دست را به رتیل نزدیک کنید اگر در این حالت نشانی از تهدید و یا حالت عصبانیت مشاهده کردید که پاهای جلویی را بالا میبرد از این کار منصرف شوید . اگر رتیل بدون مقاومت به دست شما وارد شد دست خود را به آرامی و با احتیاط از محفظه خارج کنید و اجازه دهید رتیل در دستان شما گردش کند . در حین این عمل حرکات خود را محدود کنید و به روی رتیل تنفس نکنید تا احساس آرامش داشته باشد .

ـــــــــــــــ

تهیه شده در سایت طرح توجیهی : https://tarh-tojihi.ir/

استفاده از مطالب با ذکر منبع و آدرس سایت مجاز می باشد

جهت مشاوره و نگارش انواع طرح توجیهی با کارشناسان شرکت طرح گستر در ساعات اداری تماس بگیرید

مهندس ستاری : 09190677197 ارتباط تلگرامی https://t.me/tarh1229

مهندس مجنونی : 09148023726 ارتباط تلگرامی https://t.me/ali131025

کانال تلگرام : https://t.me/tttarh

 

طرح توجیهی آموزش کسب و کارهای زود بازده و کارآفرینی

 

فایل ورد و پی دف میتوانید از اینجا دریافت کنید

4.2/5 - (5 امتیاز)
, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Related Posts

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید